Ruud Welten, Een explosie van taal

De ander met woorden tarten, dwingen een standpunt in te nemen of met diens eigen hypocrisie confronteren – dat is provocatie. ‘Geen betere bom dan een gedicht’, schreef Stéphane Mallarmé. Voor negentiende-eeuwse Franse schrijvers als Charles Baudelaire, Gustave Flaubert, André Gide, Émile Zola en later Louis-Ferdinand Céline was provocatie méér dan een retorisch middel; zij verhieven haar tot stijl.

Het werk van deze auteurs werd als aanstootgevend ervaren omdat het de heersende normen van goede smaak en zedelijkheid tartte. Hun kunst rekende niet alleen af met de klassieke traditie, ze brak ook radicaal met de traditionele waarden waar de maatschappij op was gebouwd. In Een explosie van taal beschrijft Ruud Welten hoe de provocatie de moderniteit in de literatuur inluidde – en met haar een nieuw tijdperk. Het onze.

Dit boek is verschenen bij uitgeverij Boom. Het wordt op 5 november 2026 gelanceerd tijdens een bijeenkomst van Studium Generale in Leiden. Ruud Welten geeft een inleidende lezing, en gaat daarna met Annelies Schulte Nordholt en Marc de Kesel in gesprek over zijn onderzoek naar het werk van Baudelaire, Flaubert, Mallarmé, Gide, Zola en Céline. Meer informatie.